Jeśli do głowy przychodzi nam oszczędzanie, bardzo często wynika to z faktu, że mamy przed sobą postawiony jakiś konkretny cel, który chcielibyśmy zrealizować. Oszczędzanie można jednak sobie ułatwić jeśli podejdzie się do tego w profesjonalny sposób. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oszacowanie, jaką kwotę faktycznie będziemy mogli każdego miesiąca przeznaczać na poczet oszczędności. Warto oszacować ją zarówno pod kątem naszych możliwości finansowych i miesięcznych wydatków, jak i biorąc pod uwagę kwotę, jaka będzie nam potrzebna do realizacji naszego celu. Aby móc zoptymalizować wydatki i je w pełni kontrolować, dobrze jest zapisywać na co wydajemy pieniądze, a potem, pod koniec każdego miesiąca analizować wydatki. Czasem okazuje się, że pewne kwoty zostały wręcz wydane niepotrzebnie i nagle uświadamiamy sobie, że niektóre pieniądze po prostu przeciekły nam przez palce bez naszej świadomości. Oszczędzanie warto więc zacząć od takiej analizy tego, na co i w jaki sposób wydajemy pieniądze. Aby ułatwić sobie zapisywanie kwot możemy zdecydować się na jedną z aplikacji, która do tego służy. Pomocne jest też operowanie kartą podczas płatności- płatności automatycznie zapisują się w historii transakcji, a w przypadku niektórych aplikacji bankowych automatycznie tworzy się nam podział miesięcznych wydatków według ich rodzaju.
Gdzie odkładać to, co uda się nam zaoszczędzić?
Dla niektórych idealnym miejscem będzie przysłowiowa skarpeta. Warto jednak pomyśleć o tym, że są takie sposoby lokowania oszczędności, gdzie dodatkowo pieniądze same będą się pomnażały już z samego faktu, że zostaną ulokowane w odpowiedni sposób. Najprostszym sposobem oszczędzania są oferowane przez banki specjalne konta do tego przeznaczone, które najczęściej są dodatkiem do kont osobistych. Jak oszczędzać pieniądze w taki sposób? Oprocentowanie roczne na takich kontach zazwyczaj wynosi 2-4%, co nie jest zawrotną kwotą, ale zawsze pozwala na jakiś zysk. Należy jednak zwrócić uwagę na szczegóły oferty, wiele banków oferuje bowiem wyższe oprocentowanie przez pierwszych kilka miesięcy posiadania konta, a następnie ono sukcesywnie maleje. Inne ograniczenia mogą dotyczyć także:
– Maksymalnej kwoty, jaką można w taki sposób zaoszczędzić.
– Kosztów prowadzenia rachunku. Sam rachunek oszczędnościowy może być bezpłatny, ale żeby się do niego dostać konieczne jest konto osobiste, którego prowadzenie może już nie być darmowe.
– Przelewów, jakie można wykonywać z konta oszczędnościowego. To bardzo istotne, czy nasze pieniądze zostaną całkiem zamrożone, czy będzie można nimi swobodnie operować. Czasem banki pozwalają na jedną wypłatę z rachunku oszczędnościowego miesięcznie, a każda kolejna może stanowić dodatkowy koszt.
Oprócz możliwości oszczędzania w ramach specjalnego konta, alternatywną możliwością jest założenie lokaty oszczędnościowej. Najczęściej taka lokata może obejmować okres od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku lokat trzeba się jednak liczyć z tym, że dostęp do pieniędzy będzie bardziej ograniczony niż jeśli zostałyby umieszczone na koncie osobistym.