Obliczaniem wynagrodzeń pracowniczych w każdej firmie zajmuje się wyspecjalizowany dział kadr i płac. Niektórzy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają zaledwie kilka osób- nadal wolą wszystkie kwestie księgowe, a także pracownicze wykonywać samodzielnie, chociaż dzięki obsłudze księgowej mogliby zaoszczędzić czas. Jak przedstawia się wynagrodzenie pracowników w świetle obowiązujących przepisów i co składa się na finalną kwotę do wypłaty? Najbezpieczniej jest przyjąć, że w skład kwoty brutto wchodzą wszelkie dodatki, nadgodziny, premie, chorobowe czy wypłata za urlop. Od całościowej kwoty brutto zostają potrącone składki ZUS. Warto jednak wiedzieć, że są takie dodatki pracownicze, które nie podlegają oskładkowaniu.
Od czego nie odprowadza się składek?
Nie od każdego dodatku trzeba dodatkowo odprowadzić ZUS- doskonałym przykładem są diety, nagrody jubileuszowe, odprawy, rekompensaty oraz zwroty kosztów za podróż służbową. Jeśli pracodawca przyzna pracownikowi dodatkową kwotę pieniędzy po to, aby ten doszkolił się lub podniósł swoje kwalifikacje- od tej kwoty również nie trzeba będzie płacić składek. Dobrze jest mieć to na uwadze podczas dokonywania rozliczeń.
Koszty utrzymania pracownika to nie tylko to, co wynika z kwoty brutto
Dobrze jest też mieć taką świadomość, że koszt zatrudnienia pracownika w praktyce jest większy niż kwota brutto, jaką pracodawca za niego uiszcza. Część składek jest bowiem ujętych w wynagrodzeniu brutto po stronie pracownika, ale dodatkowo sporą część płaci za pracownika pracodawca. To, ile ma zapłacić dodatkowo pracodawca jest ustalane na podstawie wartości procentowej od kwoty wynagrodzenia brutto. Pod uwagę są brane takie składki jak składka emerytalna, składka rentowa, chorobowa oraz wypadkowa. To, jaką konkretnie składkę trzeba będzie zapłacić na poczet ubezpieczenia zdrowotnego pracownika wynika z poziomu jego wynagrodzenia. Przyjęte jest, że jest to 9% od kwoty wynagrodzenia po odjęciu już wyliczonej kwoty składki na ubezpieczenie społeczne. Czasem, wysokość tej składki jest równa zaliczce na podatek dochodowy- dzieje się tak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z najniższymi wynagrodzeniami.
Programy ułatwiające wypłatę wynagrodzeń
Takich programów jest wiele, istotne jest też, aby obsługa kadrowo-płacowa pozwalała na generowanie do ZUS-u wszelkich potrzebnych zgłoszeń, począwszy od zgłoszenia nowego pracownika do ubezpieczenia. Obliczanie wynagrodzeń wcale nie jest taką prostą sprawą- trzeba pamiętać o bardzo wielu kwestiach, a dodatkowo wykonywać wszystko na czas. Z tego też względu w firmach, w których kadry są już bardziej rozbudowane- konieczna jest profesjonalna obsługa kadr i płac. Można taką sobie zapewnić poprzez zatrudnienie księgowego lub kadrowej w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin w zależności od potrzeb. Coraz częściej jednak takie zadania przenosi się na firmy zewnętrzne, które specjalizują się właśnie w takich usługach. Bardzo często jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo, a jednocześnie także bardzo wygodne.